دیابت و قند خون بالا

دیابت و قند خون بالا

دیابت اختلال در متابولیسم گلوکز  قند؛ ماده اساسی تامین کننده انرژی بدن است. این بیماری از نقص تولید انسولین توسط پانکراس یا ناتوانی سلول ها در استفاده صحیح از قند ( مقاومت نسبت به انسولین) نشات می گیرد. در هر دو صورت گلوکز در خون تجمع می یابد و باعث افزایش مقدار قند خون می شود.

البته دو نوع دیابت قابل تشخیص است که نوع ۱ یا وابسته انسولین خصوصا در کودکان و جوانان دیده می شود و در این صورت پانکراس انسولین به میزان کافی تولید نمی کند. دیابت نوع ۲ که به دیابت چرب معروف است شایع تر بوده و معمولا پس از سن ۴۰ سال و در نتیجه مقاومت نسبت به انسولین بروز می کند. همچنین باید به دیابت بارداری نیز اشاره کرد که پس از زایمان برطرف می شود.

دیابت همواره جوانان را نسبت به گذشته بیشتر تهدید می کند که شیوه تغذیه و سبک زندگی علت آن است. بزرگترین خطر دیابت را باید عوارض این بیماری دانست. در واقع، قند خون بالا در طولانی مدت به عروق خونی و اعصاب آسیب های جدی می گذارد و زمینه ساز بیماری های نظیر ناراحتی قلبی عروقی، نارسایی کلیه، آسیب به اعصاب بینایی، زخم های پا و عفونت های مکرر می شود.

علائم نشان دهنده دیابت:

دفع مکرر ادرار در شب و روز
تشنگی شدید
افزایش احساس گرسنگی
خستگی و ضعف مفرط
لاغر شدن
عفونت های عود کننده پوست، لثه ها،‌ مثانه و دستگاه تناسلی
عدم بهبود زخم ها
احساس گزگز و مور مور در دست ها و پاها

اما اغلب موارد علائم نشان دهنده عوارض بیماری باعث تشخیص می شوند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:‌

اختلالات بینایی
درد یا گرفتگی پاها
ناتوانی جنسی
بیماری قلب یا عروق

عوامل خطر زمینه ساز بیماری

سابقه خانوادگی
افزایش وزن
چاقی شکمی
فشار خون بالا
تغذیه نامتعادل: سرشار از اسیدهای چرب اشباع، چربی های حیوانی، مصرف کم میوه ها، سبزیجات و فیبرها
بی تحرکی و عدم انجام تمرینات ورزشی

بهترین روش تشخیص دیابت، اندازه گیری قند خون در حالت ناشتاست که در افراد در معرض خطر اهمیت بیشتری پیدا می کند. البته با تغذیه متنوع و متعادل، اجتناب از افزایش وزن و انجام فعالیت ورزشی منظم می توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد. همچنین باید مراقب افزایش فشار خون و کلسترول نیز بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: -